Vizualizace a datový projekt
Vizualizace, datový projekt, soubor, „daťák“ - je způsob organizace datových bodů usnadňující přístup k datům. Umožňuje datové body organizovat do skupin, grafů a obrazovek libovolným způsobem, aby byla zjednodušena obsluha provozovaného technického zařízení a vyhodnocování dat.
Mervis má tři základní způsoby zobrazení dat v projektu:
- table view - tabulkový pohled na data, kdy jsou jednotlivé datové body zobrazeny v tabulce pod sebou a mohou být sdruženy do skupin
- graph view - grafy, ve kterých se mohou využívat předem definové šablony určující způsob zobrazení dat a seznam datových bodů nebo si uživatel vše on-line zvolí při běžné práci se systémem
- schema view - zobrazení schémat, předem vytvořených grafických obrazovek mísících data s vizuálními prvky a grafy
Podklady potřebné pro vytvoření projektu
Vytovření datového projektu/vizualizace nebývá problem, pokud se dodávka systému měření a regulace řídí doporučenými pravidly.
Základní podklady jsou
- seznam všech datových bodů, které v systému jsou dostupné
- včetně popisu, umístění, jednotek, datového typu, možných nabývaných hodnot a rozsahu hodnot, které je možné do daného bodu zapisovat, pokud se jedná o datový bod určený k zápisu
- je lepší vycházet z kompletního přehledu všech datových bodů a ten následně krátit, podle uživatelské potřeby než postupovat obráceně a později datové body doplňovat.
- podklady zachycující topologii technologie nebo budovy
- např. v podobě DWG schémat, ze kterých lze následně vytvořit základní půdorysy
- definice ukládání dat - je třeba určit, která část systému se stará o trendování dat. Pokud má být tato funkce zajišťována vizualizací je potřeba určit periodu ukládání, přesnost („na kolik desetinných míst chceme data ukládat“), algoritmy ukládání (při změně, pravidelně) atp.
- seznam uživatelů
- každý uživatel by měl mít vlastní přihlašovací údaje, aby mohla být odpovídajícím způsobem nastavena přístupová práva nebo určeno, kdo je autorem konkrétního uživatelského zásahu.
- nastavení alarmů
- které hodnoty určených datových bodů se mají hlídat a kdo má být případným adresátem zasílaných alarmových zpráv včetně určení času zpoždění.