Obsah

Komunikační protokol BACnet

BACnet (Building Automation Control Network) je komunikační protokol, navržený pro použití v systémech řízení budov. Mervis IDE u vybraných platforem obsahuje jak BACnet server, tak BACnet klient. Driver BACnet pracuje jako BACnet klient - je schopen číst a zapisovat data na server, kterým může být cizí zařízení, jako VZT jednotka, zabezpečovací systém atd. Pro integraci dat z Mervis RT do nadřazeného systému (SCADA) použijte BACnet server. BACnet klient se používá pro integraci cizích systémů na automatizační úrovní - „do PLC“.

Podporované platformy

Podporované hardwarové platformy jsou tyto:

Na ostatních platformách není BACnet klient podporován.

BACnet standard popisuje několik komunikačních médií, jako UDP/IP, Ethernet, RS485 (MS/TP), LON atd. Mervis využívá pro přenos protokol UDP/IP na sběrnici Ethernet. (Nezaměňovat s druhým způsobem, BACnet over Ethernet, který pro adresování nepoužívá IP adresy, ale MAC adresy síťových karet.) Linku RS485 tedy aktuálně použít nelze, pro komunikaci se zařízeními BACnet MS/TP je nutné nasadit BACnet router jiného výrobce.

Typy objektů a vlastností BACnet a jejich mapování na proměnné Mervis

Driver je psán tak, že umožňuje volné přiřazování vybraného typu a instance objektu a jeho vlastnosti (Property) na proměnnou Mervis IDE. Je možné vybrat libovolný typ i vlastnost včetně vlastností specifických pro výrobce (vendor-specific), protože v parametrech proměnné lze zadat i „uživatelskou“ (specifickou) vlastnost jako číslo. Při přiřazování je nutné respektovat datové typy tak, aby typ proměnné v IDE odpovídal typu vlastnosti BACnet objektu. U běžných typů objektů, jako Analog Input, Multistate Value atd. nenastává problém, protože u nich se obvykle používá vlastnost Present Value (85). V případě jiné vlastnosti je nutné ověřit její datový typ podle standardu BACnet a v mapování proměnné zvolit správný typ hodnoty a index pole, který určuje, která část dat bude mapována.

Komplexní objekty typu Schedule tímto způsobem na časové programy v Mervis IDE mapovat není možné. Koncept integrace toto ani nepředpokládá: editovatelné objekty jako týdenní programy by z BACnet serveru měly být integrovány přímo do HMI, tedy např. programu SCADA.

Nastavení v Mervis IDE

Nejprve je nutné založit a nastavit komunikační kanál. Ten bude mít protokol BACnet a Linkový protokol UDP.

Do kanálu vložíme zařízení (device). To pak bude obsahovat jednotlivé datové body.

Vlastnosti zařízení

Parametry UDP

Parametry zařízení BACnet

BACnet - parametry pro Žádný

Podle typu síťové adresy mohou být vyžadovány další parametry. Pro Žádný nejsou žádné parametry nutné.

Definice prototypu

Tato sekce se vyplňuje v případě, že chcete z generického zařízení udělat knihovní zařízení, tzv. prototyp. Podle vyplněných parametrů se pak prototyp v knihovně třídí, hledá atd.

Informace o zařízení

Volitelně vyplňované údaje.

Dalším krokem je přidání komunikační skupiny. Skupina (Group) sdružuje I/O datové body.

Klikněte pravým tlačítkem do pracovní plochy Zařízení a vyberte Přidat skupinu.

Vlastnosti skupiny

Parametry skupiny BACnet

Ve skupině již můžeme definovat jednotlivé I/O datové body s vyplněnými parametry pro komunikaci BACnet. Datové body v rámci jedné skupiny se komunikují v jednom dotazu, což může zefektivnit komunikaci. Pokud by ale byla skupina příliš velká, může dojít k překročení max. délky telegramu (APDU), kterou je protistrana schopna akceptovat. Doporučujeme definovat cca. 20 datových bodů ve skupině.

Pozor: Maximální počet proměnných v zařízení je cca. 150. Pokud nastanou problémy s komunikací, zkuste zmenšit počet proměnných v zařízení, resp. rozdělit proměnné do dvou zařízení.

Klikněte pravým tlačítkem do pracovní plochy Zařízení a vyberte Přidat datový bod. Vyplníme jeho vlastnosti.

Vlastnosti datového bodu

Autogen

Parametry dat. bodů zařízení BACnet

Tyto parametry poskytne dodavatel integrovaného zařízení - BACnet serveru. Obvykle jsou k dispozici v podobě tabulky v dokumentaci, nebo jako soubor EDE. Lze je i vyčíst ze zařízení pomocí BACnet browseru (např. Yabe).

Následně projekt zkompilujeme a vygenerované proměnné můžeme použít v programu FUPLA nebo ST stejně jako jiné globální proměnné.